Ümit Dikbayır kendisi hakkına suç duyurusunda bulundu: Dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti

‘Taciz’ suçlamasıyla İYİ Parti Disiplin Kurulu’na sevk edilen Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, kendisi hakkında suç durusunda bulunarak 4 ayrı iddianın soruşturmasını istedi. Dikbayır ayrıca TBMM Başkanlığı’na dilekçe vererek, dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti.

İYİ Parti’de ‘taciz’ suçlamasıyla Disiplin Kurulu’na sevk edilen Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, kendisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda Dikbayır, kendisi hakkında 4 ayrı iddiasının soruşturulmasını istedi.

Dikbayır, dilekçede kendisine yönelik 4 iddiayı şöyle sıraladı:

“- İYİ Parti Genel Başkanı sayın Meral Akşener ve aile fertleri ile İYİ Parti Genel Başkan Özel Kalem Müdürü Esma Bekar ve eşinin banka hesaplarını inceletmek,

-Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinde şahsına, ailesine ve üçüncü kişilere ihale ve iş alınması ve bu hususlara ilişkin aracılık etme,

– İYİ Parti Sakarya İli Hendek İlçesi İlçe Başkanına ait olan bir işyerine milletvekili sıfatını kullanarak ceza kestirmek,

– X isimli sosyal medya platformunda @hizircelebi06 kullanıcı isimli 2023 yılının Ekim ayında açılmış bulunan hesabın yöneticisi olma.”

Dilekçede, “Müvekkilimizle ilgili iddia ve ithamlara ilişkin olarak görevi kötüye kullanma, resmi ihaleye fesat karıştırma, nüfuzunu kötüye kullanma, kişisel verileri ihlal etme suçlarından soruşturma yürütülmesini sayın Başsavcılığınızdan vekaleten arz ve talep ederiz.” denildi.

Dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti

Dikbayır ayrıca TBMM Başkanlığı’na dokunulmazlığının kaldırılması için dilekçe verdi.

Dilekçede, “Hakkımdaki iddia ve ithamlara ilişkin olarak 22/11/2023 tarih ve 2023/8373 Sayılı başvuru ile Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı vasıtasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ihbarda bulunarak konunun yargı tarafından incelenmesi ve soruşturulması için avukatım tarafından başvuruda bulunulmuştur” denildi.

Dilekçede, şunlar kaydedildi:

“Anayasa’nın 83. Maddesinin ikinci fıkrası gereğince ‘Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili, Meclisin kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz.’ Anayasanın amil hükmü gereği bu ihbara konu oluşturan hususların yargı makamlarınca soruşturulabilmesi ve gereği işlemlerin ifa edilebilmesi için yasama dokunulmazlığımın kaldırılması hususunda gereği işlemlerin yerine getirilmesi hususunu Yüce Makamınızdan saygılarımı arz ederim.”

TIKLAYIN-İYİ Parti’de kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilen Ümit Dikbayır: İstifadan vazgeçtim, sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx