Kritik Veriler Bekleniyor! Altın ve Bitcoin Ne Yapacak?

Altın, Mart ayından bu yana bir haftalık en büyük yükselişini kaydetti. Bunun ardından, üst üste ikinci hafta da yükselişini sürdürdü. Güvenli liman talebinin de etkisiyle son üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bitcoin fiyatı da güçlü bir hamleyle 30 bin doların üzerini gördü. Önümüzdeki haftanın ekonomik gündeminde altının ve Bitcoin’in hareketini etkileyebilecek birkaç üst düzey veri açıklaması olacak. Ancak yatırımcıların odağında İsrail-Hamas çatışmasını çevreleyen manşetlerin olması muhtemel.

Altın ve Bitcoin gelecek verilere nasıl tepki verecek?

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, önümüzdeki hafta birkaç yüksek etkili veri açıklamasına sahne olacak. ABD ekonomik takvimi, Salı günü S&P Küresel İmalat ve Hizmet PMI anketleri ile başlayacak. Perşembe günü ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) üçüncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) büyümesinin ilk tahminini açıklayacak. Ayrıca, Cuma günü Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Fiyat Endeksini yayınlayacak. Piyasa analisti Eren Şengezer, bu verilerin altın ve Bitcoin üzerindeki etkisini şu şekilde yorumluyor:

Piyasanın bu verilere tepkisi muhtemelen basit olacak ve kısa ömürlü kalacaktır. Güçlü bir 3. Çeyrek GSYH büyümesi, Fed’in ABD ekonomisinin yüksek faiz oranlarına rağmen dirençli kaldığı görüşünü teyit edebilir. Ayrıca, doların güç kazanmasına yardımcı olabilir. Öte yandan, aylık Çekirdek PCE enflasyonunun %0,3 veya altında gerçekleşmesi, Fed’in bu yıl politikayı daha fazla sıkılaştırmasına gerek olmadığı görüşünü destekleyebilir. Bu da dolar üzerinde baskı yaratabilir.

Jeopolitik gelişmelerin altına destek olması mümkün

Jeopolitik konuların önümüzdeki hafta da altın fiyatlarının hareketinde birincil etken olmaya devam etmesi muhtemel. İsrail savunma bakanının birliklere Gazze’yi “içeriden” görmeye hazırlanmaları emrini verdiği bildirildi. Kara harekatının bir başka güvenli bölgeye kaçışı tetiklemesi ve altını desteklemesi muhtemel. Özellikle Hizbullah’ın çatışmaya daha fazla dahil olmasıyla birlikte Orta Doğu’daki gerilimin azalması yakın vadede pek olası görünmüyor.

Altın fiyatları teknik görünümü

Analist, altının teknik görünümünü ise şu şekilde değerlendiriyor. Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 70’in üzerine çıktı. Böylece, Mart ayından bu yana ilk kez altın için teknik olarak aşırı alım koşullarını vurguladı. Altının teknik bir düzeltme yapması durumunda, 1.960 dolar (son yükseliş trendinin Fibonacci %23,6 düzeltmesi) 1.930-1.920 dolar (200 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA), 100 günlük SMA) öncesi ilk destek olarak hizalanıyor. Bu destek alanının altında bir günlük kapanışın, alıcıların cesaretini kırması mümkün. Ayrıca, 1.900 dolara (Fibonacci %38,2 düzeltme, psikolojik seviye) uzun bir düşüşün kapısını açması olası.

Yukarı yönde, altın fiyatları muhtemelen 2.000 dolarda (psikolojik seviye, statik seviye) sert bir dirençle karşılaşacak. Altının bu seviyenin üzerine çıkması durumunda, teknik alıcıların harekete geçmesi olası. Ayrıca, 2.020 dolar (statik seviye) ve 2.040 dolara (statik seviye) doğru bir yükseliş daha sağlaması mümkün.

Bitcoin fiyatı kritik bir noktada

Analist, daha sonra Bitcoin’in teknik görünümüne bakıyor. Bitcoin (BTC) fiyatı geçen yıl üç belirgin yüksek ve iki yüksek düşük değer üretti. Bu boğa eğilimi, yatırımcılara 31.818 dolarlık zirvesiyle %91,50 getiri sağladı. Ancak momentumun tükenmesi ve kâr elde etme eğilimi BTC’yi yaklaşık %21 oranında aşağı itti. Bu düzeltme, haftalık grafikte bir önceki haftanın en düşük seviyesi olan 25.941 dolara kıyasla 25.386 dolarlık daha düşük bir seviye yarattı. Bu da trendin tersine dönmesi için ilk koşul.

Tam teşekküllü bir düşüş eğilimi için ikinci koşul daha düşük bir tepe noktası olacaktır. Bu durumda, ayıların BTC’nin 30.616 dolarlık son önemli haftalık yüksek seviyenin üzerinde bir haftalık mum çubuğu kapanışı yapmasını engellemesi gerekir. Ayılar başarılı olursa, bir düşüş eğiliminin başlaması için gereken tüm koşulları yerine getirmiş olur. Geçen hafta, yatırımcıların büyük bir kısmı Bitcoin fiyatının kesinlikle bir düşüş eğilimi başlatmasını bekliyordu. Ancak BTC’deki son yükseliş, onu iki ayın en yüksek seviyesi olan 29.000 dolar civarında işlem görmeye itti. Bu da daha fazla yatırımcının gelecek konusunda belirsiz kalması nedeniyle düşüş eğilimi olasılığını azalttı.

BTC bundan sonra nereye gidecek?

Haftalık Göreceli Güç Endeksi (RSI) ortalama 50 seviyesinden sıçradı. Böylece, boğaların geri dönüş yapma şansının eşit olduğunu gösteriyor. Awesome Osilator (AO) sıfır ortalama seviyesini çevirmeye çok yakın. AO’nun sıfır seviyesini başarıyla geçtiği son zaman, Bitcoin’in bir boğa rallisi başlattığı 2023’ün başlarıydı. Tarih tekerrür ederse, RSI böyle bir hareketi desteklemek için zaten yerinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx