IŞİD’in Moskova’daki saldırısından yeni görüntüler ortaya çıktı

Rusya’nın başkenti Moskova’daki ünlü konser salonu Crocus Belediye Binası’na cuma günü düzenlenen ve en az 143 insanın yaşamını yitirdiği ve yüzlerce insanın yaralandığı saldırıdan yeni görüntüler kamuoyu ile paylaşıldı… Yetkililer 145 kişinin yaralandığını açıklarken bu sayının artmasından endişe ediliyor.

Dört saldırganın kalaşnikof otomatik silahlarla yerel saatle 19.40 sularında gerçekleştirdiği saldırı Rusya’nın 2004’ten beri yaşadığı en korkunç saldırı olarak kayıtlara geçerken saldırıyı üstlenen IŞİD sosyal medya üzerinden yeni görüntüler paylaştı.

BİR ELİNDE BIÇAK BİR ELİNDE SİLAH

Görüntüler saldırıyı gerçekleştiren adamların üzerindeki kameradan ve onların bakış açısıyla çekilirken kendi aralarında konuştukları görülüyor. Teröristlerin ellerinde ağır silahlar bulunurken, teröristlerden birinin elinde sadece bir bıçak olduğu da dikkat çekiyor.

Saldırıdan dört saat sonra kanlı terör eylemini üstlenen IŞİD, bünyesinde bulunan Amaq isimli medya kuruluşu aracılığıyla bir açıklama yayınladı. Amaq, İslam’la savaşan ülkelere savaş açtığını belirtirken ABD istihbaratının da saldırıdan birkaç hafta önce Rusya’yı uyardığı ortaya çıktı.

İki hafta önce ABD’nin Rusya Büyükelçiliği, bir açıklama yaparak ülkedeki vatandaşların dikkatli olması uyarısında yapmış ve seyahat uyarısında bulunmuştu.

IŞİD’in uzantısı olan IŞİD-H, Afganistan, Pakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan ve İran’ı da kapsayan bir “halifelik” kurma amacında olduğunu duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx