iPhone 16 kimsenin beklemediği bir yenilikle gelecek, teknolojide son nokta

Apple‘ın iPhone 16 serisi için geliştirdiği sınır azaltma yapısı (BRS) teknolojisi, cihazların alt çerçevelerinin inceltilmesine odaklanıyor. Bu yenilik sayesinde, ekran altında sarılı bakır teller aracılığıyla, tüm modellerin daha ince alt çerçevelere sahip olması hedefleniyor. Samsung Display, BOE ve LG Display gibi panel tedarikçileri bu teknolojiyi edinmiş durumda; ancak üretim sürecindeki verim oranları kritik önem taşıyor. Endüstri yetkililerine göre, teknolojiye giriş engeli düşük olsa da, seri üretime geçildiğinde her şirketin durumu değişebilir.

iPhone 16 ve iPhone 16 Plus modelleri, geçen yılki standart modellere benzer şekilde, sırasıyla 6.1 inç ve 6.7 inç boyutlarında 60 Hz LTPS (Düşük Sıcaklıkta Polikristalin Silisyum) panellere sahip olacak. Ancak iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max modellerinde ekran boyutunda küçük bir artış bekleniyor. Piyasa araştırma şirketi Omdia’ya göre, iPhone 16 Pro‘nun 6.3 inç (geçen yılki model 6.1 inçti) ve iPhone 16 Pro Max’in ise 6.9 inç (geçen yılki model 6.7 inçti) bir ekranı olabilir. Bu daha büyük ekranlar, geçen yılki Pro modellerinde sunulan aynı LTPO (Düşük Sıcaklık Polisilikon Oksit) teknolojisine sahip olacak.

iPhone 16 kimsenin beklemediği bir yenilikle gelecek, teknolojide son nokta

Apple’ın Dynamic Island’ın bazı sensörlerini gizlemek için altında yer alan teknolojiyi (UDC) kullanma planları olduğu söyleniyor ancak bu teknoloji henüz gecikmeli. Omdia’dan Kang Min-soo’ya göre, Apple ekranın formunu kamera veya Face ID’yi ekranın altına saklayarak değiştirmeyi planlıyor, ancak UDC teknolojisinin kullanımı 2027’ye kadar ertelenebilir.

Bu bilgiler ışığında, Apple’ın yenilikçi yaklaşımları ve teknolojik gelişmeleri, iPhone 16 serisinin tasarım ve özelliklerinde önemli değişiklikler getirebilir. Kullanıcılar, daha ince çerçeveler ve daha büyük ekran boyutları ile geliştirilmiş bir görsel deneyim bekleyebilir. Ancak, bu yeniliklerin seri üretim sürecinde nasıl bir performans göstereceği ve kullanıcıların beklentilerini karşılayıp karşılayamayacağı, zamanla netlik kazanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx