Bitcoin Eleştirisiyle Tanınan İsim Pişman Oldu: Fırsatı Kaçırdı!

Bitcoin, son yıllarda muazzam bir yükseliş yaşadı ve değeri 2010 yılındaki birkaç dolardan 2024’te 73.000 dolara fırladı. Bu muazzam artış, kripto paraya olan ilgiyi ve yatırımı da beraberinde getirdi. Bitcoin’in en büyük savunucuları ve en sert eleştirmenleri arasında ise hararetli tartışmalar devam ediyor. Bu hararetli tartışmalara Peter Schiff de dahil. Bitcoin’i uzun süredir “lale çılgınlığı 2.0″ya benzeten Schiff, 2010 yılında birkaç dolardan işlem görürken yatırım yapma fırsatını kaçırdığı için pişmanlık duyduğunu itiraf etti.

Bitcoin yükselişi, Schiff’i etkiledi

Schiff’in bu itirafı, Bitcoin’e olan ilginin artması ve kripto paranın uzun vadeli potansiyeli hakkındaki tartışmaları yeniden alevlendirdi. Bu yazıda, Schiff’in Bitcoin hakkındaki görüşlerini ve yatırım yapmama kararının arkasındaki nedenleri inceleyeceğiz. Bitcoin’in en ateşli eleştirmenlerinden biri olan Peter Schiff, 2010 yılında birkaç dolardan işlem görürken kripto paraya yatırım yapma fırsatını kaçırdığı için pişmanlık duyduğunu açıkladı.

Altın yatırımcısı ve ünlü borsa simsarcisi Schiff, Bitcoin’i uzun yıllardır “tulip çılgınlığı 2.0″ya benzeten sert eleştirilerine rağmen, sadece potansiyel kar elde etmek için yatırım yapmış olabileceğini söyledi. Bu durumu dahice bir karar vermekten ziyade bir kumar oynamaya benzetti.

‘Biraz BTC alsaydım…’

Bitcoin’in (BTC) en önde gelen muhaliflerinden biri, uzun vadeli tezine inanmasa bile biraz Bitcoin almış olmayı dilediğini belirtti. Peter Schiff, 2010 yılında, değeri birkaç dolar civarında seyreden Bitcoin’e o dönem yatırım yapmayı düşünmediğini itiraf etti. Şu anda en büyük kripto para birimi yaklaşık 73.000 dolarla işlem görüyor.

Schiff, 2014 yılında CoinDesk ile yaptığı röportajda Bitcoin’in düşüşte olacağını öngörmüş ve 2013 yılında CNBC ile yaptığı bir röportajda durumu “tulip çılgınlığı 2.0” ile kıyaslamıştı. Düşüncelerinden hâlâ vazgeçmiş değil ancak potansiyel kar elde etme fırsatı sunması nedeniyle yatırım yapmaktan kaçınmayacağını da sözlerine ekledi.

Altın, BTC’nin gerisinde kaldı

Schiff, kripto para yatırımcısı Raoul Pal ile Bitcoin’in bir milyon dolara mı yoksa sıfıra mı gideceğini tartıştıkları Impact Theory podcast’inde yaptığı açıklamada, “Keşke 10.000 dolar, 50.000 dolar ya da 100.000 dolar yatırım yapma kararı alsaydım mı? Elbette. Satmadığımı varsayarsak yüzlerce milyon dolar değerinde olabilirdim. Fakat yine de o kararı alsaydım ne yapardım bilemiyorum” dedi.

Bitcoin, son bir yılda altyapı teknolojisindeki gelişmeler ve ABD’de sunulan spot borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) talebi gibi çeşitli faktörlerle birlikte %200’den fazla yükseldi. Veriler, tahmini piyasa değeri 14 trilyon dolar olan altının ise geçen yıl %13 arttığını gösteriyor. Schiff, başarılı bir BTC yatırımının dahice bir hareketten ziyade diğer insanların “yeterince aptal” olup daha yüksek fiyattan almaya devam edeceğine oynamak gibi olduğunu belirterek, “Diğerlerinin aptallığına yatırım yaparak satın alırdım” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx