Veteriner hekimler şiddetle uyarıyor: Kediniz bunu yerse ölebilir!

Çoğu durumda insan maması bir kedinin midesine hiç uygun değildir. Bu onlara mide bulantısı ve karın ağrısından kusma ve dehidrasyona kadar birçok soruna neden olabilir. Kedinize belirli yiyecekleri vermeyerek riski azaltabilirsiniz.

Veterinerlere göre bunlar hangileri?

Bir kedinin etçil bir hayvan olmasına rağmen neden meyve yemesi gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Ancak her şeyden, hatta taze meyve ve sebzelerden hoşlanan kedilerin olduğuna inanın.

Ancak atıştırmalık olarak üzüm veya kuru üzüm servis ediyorsanız, kediniz telaşlı olsa bile bunları kedinize vermeyin.

Veteriner , “Son araştırmalar, üzüm ve kuru üzümlerdeki tartarik asit seviyesinin, kedilerde görülen toksisitenin altında yatan neden olabileceğini öne sürüyor” diyor.

Bu maddenin etkisi nedeniyle böbreklerde kedilerin işleyemediği tanenler birikir. Uyuşukluk, iştahsızlık ve dehidrasyon belirtileri 24 saat içinde ortaya çıkabilir. Daha sonra kusma, aşırı susama veya idrara çıkma, karın ağrısı ve koma gibi böbrek yetmezliğine yol açan semptomlara ilerleyebilirler.

Sadece çikolata değil, kafein içeren tüm yiyecekler kediler için toksiktir. Veteriner , “Çikolata, onu zehirli kılan metilksantinler (kafein ve teobromin) içerir” diyor.

Belirtiler çikolatanın miktarına ve türüne göre değişiklik gösterebilir. Kusma, ishal, aynı zamanda hipertansiyon ve nöbetler de meydana gelebilir . Beyaz veya sütlü çikolata, pişirilmiş çikolata veya bitter çikolataya göre daha az toksik madde içerir. Ancak kedinizin yiyecek hiçbir şeyi olmaması gerekir.

Soğan, sarımsak, arpacık soğan, frenk soğanı

Soğan, sarımsak, frenk soğanı ve arpacık soğanının her türü de kediler için zehirlidir. Hücrelerde oksidatif hasara neden olabilecek sülfoksitler ve alifatik sülfidik bileşikler içerirler.

Soğanlar büyük miktarlarda çok toksik olsa da, baharat veya çorba çeşnilerindeki konsantre karışımlar kediler tarafından yutulduğunda olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.

Bu gıdalar kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasına ve sonuçta anemiye yol açmasına neden olabilir. Zehirlenme belirtileri arasında uyuşukluk, soluk diş etleri ve idrar renginde değişiklik yer alır.

Eğer iç mekan çiçeklerini seviyorsanız ve bir eviniz onlarla doluysa, zehirli bitkileri kedinin ulaşamayacağı yerden uzaklaştırmaya çalışın. Ancak kedinizin kendine gelebilmesi için kedi otu alın, bu sayede sindirim sistemini de temizleyecek ve vitamin alacaktır.

Tohumdan yetiştirmeyi deneyin. Kediler için uygun çim gerçekten önemlidir; diğer şeylerin yanı sıra sindirim kanallarını tüy yumaklarından temizleme şeklidir. Eğer evde dışarıya erişimi olmayan bir kedi besliyorsak, ona arpa veya yulaf gibi uygun kedi otu satın almalıyız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx