Elon Musk sert savaşların yumuşak gücü oldu: Önce Rusya-Ukrayna, şimdi İsrail-Filistin!

  • HABER7

İşgalci İsrail devleti tarafından 23 gündür yoğun saldırı altında olan Gazze’de 3 bin 342’si çocuk 8 bin 5 kişi yaşamını yitirdi. Yaralı sayısının 20 bini aştığı bölgede hayatta kalanlar ise yakınlarını kaybetmenin acısı ve salgın hastalık tehdidiyle mücadele ediyor.

ŞİDDETLİ SALDIRI SONRASI DÜNYAYLA İLETİŞİMLERİ KESİLDİ

İsrail tarafından elektrik hatlarının tahribata uğrayan ve yakıt girişine izin verilmeyen Gazze’de dün savaşın başından beri yaşanan en şiddetli saldırı gerçekleşti. Gece gündüz bombalanan kentte tüm telefon ve internet hizmetleri de kesildi.

ELON MUSK’TAN GAZZE’YE STARLİNK DESTEĞİ

Bunun üzerine dünyanın her yerinden insanlar  Rusya-Ukrayna savaşında Starlink uydularıyla önemli rol oynayan ABD’li iş insanı Elon Musk’a çağrıda bulunarak bölgeye iletişim desteği sağlamasını istedi.

SpaceX, Tesla ve X’in sahibi olan Musk, çağrılara kayıtsız kalmadı ve Starlink uydu internet sistemi firmasının Gazze Şeridi’ndeki tanınmış uluslararası yardım kuruluşlarına bağlantı hizmeti sunacağını bildirdi.

İŞGALCİ İSRAİL’DEN TEHDİT

Soykırıma uğrayan Filistinlilere verilen bu destek ‘gerçekleri görebilen ülkeler’ tarafından takdirle karşılanırken, terör devleti İsrail tehditle yanıt verdi. İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi, Space X ile tüm ilişkilerini kestiklerini açıklayarak, “Ofisim (uydu internet sistemi) Starlink ile de tüm bağlantıları kesecek” dedi.

SOYKIRIMI GİZLEME ÇABALARI BOŞA ÇIKTI

Tehditlere henüz yanıt vermeyen Musk ise son hamlesiyle başta ABD olmak üzere Avrupalı devletleri ve bu ülkelerdeki medya desteğini arkasına alarak Filistin’de yaşanan soykırımı dünyadan gizlemek isteyen İsrail’in hamlelerini biraz da olsa boşa çıkardı.

UKRAYNA DENİZALTILARININ BAĞLANTISINI KESTİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Musk, son olarak Rusya-Ukrayna savaşında Rus deniz filosuna operasyon düzenleyen Ukrayna denizaltılarının Starlink bağlantısını operasyonun ortasında kestiği iddia edilen Musk ‘savaşa müdahale’ suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı.

SICAK ÇATIŞMALARIN YUMUŞAK GÜCÜ

Tüm bu gelişmeler aslında en sıcak çatışmalarda iletişimin kesilmesinin en güçlü silahlardan bile kuvvetli olduğunu gösterirken, elinde iletişimi sağlayan gücü bulunduran kişilerin de ‘yumuşak güç’ olarak nasıl sahneye çıktığını bir kez daha gözler önüne serdi.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx